کنترل علف انگلی سس

انگل به موجوداتی گفته می‌شود که مواد غذایی مورد نیاز خود را از بدن میزبان جاندار به دست آورند. در بین گیاهان سس و گل جالیز مهم ترین گیاهان انگلی گیاهان دیگر هستند. گیاه سس بومی آمریکای شمالی است و در سال 1356 در ایران جمع آوری شدبذر سس برای جوانه زدن به اندازه کافی ذخیره مواد غذایی دارد و هرگاه در محیط مناسبی قرار گیرد جوانه می‌زند و گیاه کوچکی بوجود می‌آورد. این گیاه کوچک باید هرچه زودتر خود را به میزبان برساند در غیر این صورت خشک شده و از بین می‌رود. علف هرز سس، ریشه و برگ ندارد و گیاهی بدون کلروفیل است و غذای خود را از میزبان بدست می‌آورد. اين گياه بدلیل داشتن اندامی مکنده بنام مکينه (هوستوریوم) به محض تماس با گیاه میزبان در بافت آن فرو رفته و رابطه گیاه انگلی و میزبان را برای جریان یافتن مواد غذایی بوجود می‌آورد.

اطلاعات بیشتر

ویروس موزاییک گوجه فرنگی

این ویروس با آسیب رساندن به برگ ها، گل ها و میوه ها و ایجاد کوتولگی در کل گیاه گوجه فرنگی خسارت جدی وارد می کند. اگر گیاهان در موقع آلوده شدن جوان باشند خسارت وارد شده به آن ها شدیدتر است. آلودگی در مراحل بعدی رشد، خسارت کمتری به بار می آورد. این ویروس به آسانی به روش های مکانیکی منتقل می شوند.

اطلاعات بیشتر

آشنایی با بیماری آتشک سیب و گلابی

آتشک مخربتربن بیماری گلابی است و تولید تجاری این میوه را در بعضی از شرایط ناممکن کرده است. آتشک به باغ های سیب و گلابی بسیاری از مناطق جهان خسارت وارد می کند. برخی از ارقام سیب به این بیماری حساسیت فراوانی دارند. بسیاری از گونه های گیاهی دیگر به آتشک مبتلا می شوند از جمله چند گونه از درختان میوه هسته دار، گونه های گیاهان زینتی ولی فقط گونه های متعلق به درختان میوه دانه دار به صورت جدی خسارت می بینند.

اطلاعات بیشتر

کرم سفید ریشه

در اکثر نقاط کشور و بیشتر در نواحی سردسیر کرمهای سفید رنگی در خاک یافت می شود که از ریشه ی گیاهان تغذیه میکنند، از این جهت می توان به گیلاس، سیب، گلابی، به، هلو، گوجه، آلو، زردآلو، انار، مو، تاج خروس وحشی، خیار، بادمجان، لوبیا سبز ، کدو، سیب زمینی، یاس بنفش، برگ بو ، برگ نو، گلایول، چمن، تبریزی، بید، نارون به عنوان محل مناسب برای تغذیه ی کرم های سفید ریشه اشاره کرد. این آفت از نوع سخت پوستان می باشد و حدود 3 سال طول نسل شان را طی میکنند این آفت زمستان را در خاک میگذراند و در بهار سال سوم در محفظه ی گلی که برای خود درست کرده است وارد شفیرگی میشود .

اطلاعات بیشتر

آشنایی با آفت سن گندم

سن غلات یا سن گندم Eurygaster integriceps از مهمترين آفات گندم و جو می باشد. اين آفت با تغذيه از گندم و جو در مراحل مختلف رويشی موجب كاهش عملكرد (خسارت كمی) و از بين بردن خاصيت نانوايی (خسارت كيفی) می گردد. خسارت مربوط به سن معمولی گندم تاریخچه بسیار طولانی دارد و در حال حاضر مساله گیاه پزشکی ایران محسوب می شود. این روند در سال های اخیر شدید بوده است.

اطلاعات بیشتر

آشنایی با آفت کرم خوشه خوار انگور

یکی از آفات خسارت زای انگور، کرم خوشه خوار انگور است. این آفت از راسته بالپولکداران (پروانه ها ) می باشد. در ادامه به آشنایی با این آفت می پردازیم.

اطلاعات بیشتر