تماس با ما
اکسیر کشاورزی یزد

چیدن نارنگی سبز متوقف شد

رنگ آوری و عرضه مرکبات نارس در بازار ممنوع / چیدن نارنگی سبز متوقف شد

ورود مرکبات نارس به بازار ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مهمترین شاخص در تعیین زمان برداشت مرکبات، نسبت قند و اسید میوه است، گفت: میزان قند و اسید میوه موجود در نارنگی‌های پیش رس، اوایل مهرماه متناسب می‌شوند.

ایزدی افزود: متاسفانه برخی سودجویان در حالیکه هنوز قند میوه کامل نشده اقدام به برداشت نارنگی‌های سبز و ترش می‌کنند که باعث بی اعتمادی مردم و بازار به مرکبات شمال می‌شود.

وی بر رعایت زمان برداشت تاکید کرد و گفت: نارنگی‌های زودرس اولین مرکبات شمال هستند که باید اوایل مهرماه برداشت شوند و برداشت این میوه در شهریور ماه سبب تغییر ذائقه مردم و بی اعتمادی آن‌ها می‌شود.

ایزدی افزود: جهادکشاورزی استان، اتحادیه‌های باغداران و سورتینگ داران مخالف برداشت زودهنگام مرکبات هستند و سودجویانی که مرکبات نارس را به بازار عرضه کنند به تعزیرات حکومتی معرفی و جریمه خواهند شد.

او با بیان اینکه جلسات متعددی با مسئولان استانی برای جلوگیری از این روند برگزار شده گفت: جهاد کشاورزی مازندران برای جلوگیری از فعالیت این سودجویان تذکر شفاهی و کتبی به مراکز خدمات جهاد کشاورزی دهستان‌ها و سورتینگ داران داده است.

ایزدی گفت: اداره کل حمل و نقل مازندران نیز بارنامه برای انتقال این مرکبات نارس نباید صادر کند.


او با بیان اینکه این محدودیت‌ها از این هفته آغاز می‌شود، افزود: همه دستگاه‌ها متناسب با وظیفه مندی برای جلوگیری از عرضه مرکبات نارس باید کمک کنند.

رییس اتحادیه بارفروشان در مورد رنگ‌آوری نارنگی گفت: متاسفانه دلالان با گاز اتیلن اقدام به رنگ‌آوری نارنگی های سبز و فروش آن به قیمت گرانتر می‌کنند که به سلامت جامعه مضر است. زمان برداشت نارنگی از اول مهرماه است تا هم قند آن بین ۷.۵ تا ۸ برسد و هم شیرین و زردرنگ شود.

دارایی‌نژاد ادامه داد: تعاونی باغداران، استانداری مازندران و کشاورزان به توصیه اتحادیه لبیک گفتند و چیدن نارنگی سبز را تا اول مهر متوقف کردند. همچنین اطلاع رسانی شد که امسال به هیچ وجه اجازه رنگ‌آوری پرتقال را نخواهیم داد، بنابراین کشاورزان نباید زودتر از ۱۰ آبان شروع به چیدن پرتقال کنند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اکسیر کشاورزی یزد می باشد.طراحی و پیاده سازی: خدمات وب پرشین مدیا