تماس با ما
اکسیر کشاورزی یزد

برنج کیان

رقم جدید برنج کشور با نام کیان به زودی رونمایی می شود.

رییس موسسه تحقیقات برنج کشور از معرفی رقم جدید برنج با نام "کیان" در راستای تحقق برنامه های به نژادی و تنوع بخشی به ازقام برنج و معرفی ارقام جدید متناسب با نیاز اقلیمی و سلیقه شالیکاران خبر داد.

مریم حسینی گفت: رقم جدید برنج حاصل پژوهش مشترک بین موسسه تحقیقات برنج کشور و سازمان انرژی اتمی (پژوهشکده کشاورزی هسته ای) است که با نام کیان نام‌گذاری شد و به زودی و قبل از فصل زراعی آینده به‌ صورت رسمی توسط معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تحقیقات معرفی و رونمایی می شود.

حسینی خاطرنشان کرد: این رقم از نظر کیفیت پخت مشابه ارقام محلی بوده، دارای متوسط طول دوره رشد 105 تا 110 روز، میانگین عملکرد 6-5/5 تن در هکتار و نسبت به رقم محلی 20 سانتی‌متر کوتاه‌تر است.

وی تصریح کرد: پتانسیل عملکرد این رقم برنج در شرایط نرمال بیش از شش تن در هکتار نیز می‌رسد و با توجه به کیفیت پخت بسیار عالی و زودرسی مورد استقبال کشاورزان در مراحل تحقیقی-ترویجی قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: این لاین در شرایط تنش خشکی حداقل 4 و 5/4 تن در هکتار عملکرد داشته و موجب پایداری تولید برنج داخلی در شرایط محدودیت آب و خشکی می‌شود.

وی با بیان اینکه تحمل به بیماری بلاست برنج در این رقم بالاتر از ارقام محلی بوده است، افزود: درصد باروری و تعداد دانه پر در خوشه بسیار بالا است (حدود 96 درصد) و مقاوم به ریزش است.

دکتر حسینی گفت: این رقم در غربال ارقام برای شرایط خشکه‌کاری (کشت مستقیم در بستر خشک) در استان‌های گلستان و خوزستان نیز سازگاری مناسبی داشته است. وی ابراز امیدورای کرد رقم کیان با توجه به همه صفات ذکر شده ضریب نفوذ بالایی را در سطح شالیزارهای کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه علاوه بر رقم جدید برنج کیان از سال ۹۷ تاکنون پنج رقم دیگر شامل رش، تیسا، آنام، گیلار و طلوع به جامعه کشاورزی برنج معرفی شده است، عنوان کرد: برنامه معرفی رقم در موسسه تحقیقات برنج کشور به گونه ای تنظیم شده که سالانه حداقل ۲ رقم با خصوصیات بارز برای حل مشکلات کشاورزان معرفی و در اختیار شالیکاران قرار گیرد.

حسینی خاطر نشان کرد: بر اساس پیش بینی های انجام شده و برنامه بذر برنج کشور، بذور تمامی ارقام معرفی شده جدید و رقم کیان در طبقات بذری سوپر الیت و الیت تولید شده و آماده توزیع بین پیمانکاران طبقه مادری است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اکسیر کشاورزی یزد می باشد.طراحی و پیاده سازی: خدمات وب پرشین مدیا