تماس با ما
اکسیر کشاورزی یزد

امسال طغیان ملخ‌های مهاجم صحرایی نداریم

امسال طغیان ملخ‌های مهاجم صحرایی نداریم

امسال طغیان ملخ‌های مهاجم صحرایی نداریم

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت ملخ‌های صحرایی مهاجم در کشور گفت: با توجه به شرایط نامناسب در ایران ملخ‌های مهاجم صحرایی بعد از تغذیه برای تولید مثل زودتر ایران را ترک خواهند کرد و پس پیش بینی مواجه شدن با وضعیت طغیان را نداریم.
مسعود لطیفیان اظهار کرد: در سالجاری با توجه به عدم بارش‌های مناسب در مناطق کانونی بهاره ملخ صحرایی گرم شدن هوا و عدم وجود رطوبت خاک، پوشش‌های گیاهی بویژه گیاهان یکساله در این مناطق ضعیف شده و زود خشک می‌شوند و شرایط برای رشد و تکثیر ملخ صحرایی وجود ندارد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر در مناطق کانونی زمستانه ملخ صحرایی از جمله در شاخ آفریقا و عربستان شرایط مناسب برای بالغ شدن و تخم ریزی اضافی بوجود آمد و تولید نسل اتفاق افتاد، بنابراین ریزش ملخ صحرایی به مناطق کانونی بهاره که بصورت نرمال از اواخر ژانویه هر سال صورت می‌گرفت انجام نشد و ریزش دستجات پروازی ملخ صحرایی در مناطق بهاره از جمله در جنوب ایران به تعویق افتاد.
وی با تاکید بر اینکه ریزش‌های پراکنده در اوایل فروردین ۱۴۰۰ در مناطقی از استان بوشهر، خوزستان و ایلام رخ داد، عامل وارد شدن این دستجات پروازی بالغ در این زمان را وزش باد شدید از سمت شمال عربستان به سمت جنوب غربی ایران عنوان کرد.
وی افزود: با انجام عملیات ردیابی و تجهیز بودن اکیپ‌های مبارزه، کنترل این دستجات مهاجر بخوبی انجام شد و سطحی در حدود ۶۳۰۰ هکتار در این سه استان مبارزه صورت گرفت.
دکتر لطیفیان با بیان اینکه ورود بعدی دستجات پروازی ملخ صحرایی در سال ۱۴۰۰ در اوایل اردیبهشت در مناطق غربی خوزستان رخ داد، گفت: این ریزش به دلیل وزش باد شدید جنوبی از سمت کویت صورت گرفت و ملخ‌های بالدار بالغ ( زرد رنگ) موجود در جنوب و شرق کویت به مناطقی از خرمشهر، آبادان و شوشتر وارد شدند که با آمادگی همکاران استان خوزستان این ریزش هم کنترل شد.
وی ادامه داد: از آنجاییکه در مناطق کانونی ملخ صحرایی در جنوب ایران شرایط مناسب (پوشش‌های سبز گیاهان یکساله، رطوبت خاک، دمای مناسب هوا ۳۰ درجه) برای رشد و تکثیر ملخ صحرایی وجود ندارد، وزش باد شدید از سمت جنوب (عربستان، کویت، امارات، شاخ آفریقا) که هنوز در آنجا ملخ صحرایی در برخی نقاط وجود دارد موجب شده گاهی با وزش باد دستجات و گروه‌های بالدار و بالغ به سمت ایران و یا کشورهای دیگر از جمله عراق، اردن، سوریه سرازیر شوند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اکسیر کشاورزی یزد می باشد.طراحی و پیاده سازی: خدمات وب پرشین مدیا