تماس با ما
اکسیر کشاورزی یزد

احتمال ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات از ایران به روسیه

احتمال ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات از ایران به روسیه

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه اعلام کرد که ممکن است واردات سبزیجات و میوه‌ها از ایران را ممنوع کند.

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه پس از گفتگو با سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ممکن است واردات سبزیجات و میوه‌هایی از ایران را که در محموله‌های آن آفات قرنطینه ای اوراسیا (EAEU) یافت می‌شود، ممنوع کند.

این سازمان از آفات قرنطینه ای که اغلب در میوه ها و سبزیجات وارداتی از ایران شناسایی می شوند، ابراز نگرانی کرده است. به طور خاص این سرویس، تریپس غربی گل، پروانه سرشاخه خوار هلو و پوسیدگی قهوه‌ای را در فلفل، کاهو، بادمجان، هلو، گیلاس، گلابی، سیب، گل کلم، آلو و شلیل شناسایی کرده است.

در این گزارش آمده است که در صورت مشاهده چنین تخلفاتی در آینده، مجبور خواهد شد برای واردات آن دسته از کالاهای تحت نظارت که در آن آفات قرنطینه ای شناسایی شده اند، از ایران به خاک فدراسیون روسیه محدودیت های موقتی اعمال کند.

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه با اشاره به ارسال اطلاعیه‌های مربوط به تمامی موارد تخلف، گفت: از طرف ایرانی انتظار دارد اقداماتی را برای جلوگیری از تحویل بیشتر محصولات آلوده انجام دهد. این سرویس همچنین منتظر اطلاعات همکاران ایرانی خود درباره بررسی های انجام شده برای کشف دلایل این حادثه است.

در این گفتگو، طرفین امکان یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی دو کشور در زمینه قرنطینه گیاهی را مورد بحث و بررسی قرار دادند. علاوه بر این، سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه موضوع صادرات غلات به ایران را مطرح کرد و اعلام کرد که روسیه علاقه مند به افزایش محموله غلات به این کشور است. برای رعایت الزامات ایران، طرف روسی فهرست به روز شده محصولات قرنطینه ای برای ایران و قوانین واردات محصولات غلات را درخواست کرد. این سرویس همچنین خواستار اطلاع رسانی سریع در صورت تغییر در الزامات شد.

در این مذاکرات همچنین پیش نویس توافقنامه همکاری در زمینه مدیریت ایمن آفت کش ها و مواد شیمیایی کشاورزی پیشنهاد شده توسط سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اکسیر کشاورزی یزد می باشد.طراحی و پیاده سازی: خدمات وب پرشین مدیا