تماس با ما
اکسیر کشاورزی یزد

ضرورت مبارزه علمی کشاورزان با آفت کرم میوه خوار خرما

ضرورت مبارزه علمی کشاورزان با آفت کرم میوه خوار خرما

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: کشاورزان نخل دار مبارزه فنی با آفت کرم میوه خوار خرما را جدی گرفته و از مبارزه غیرعلمی پرهیز کنند. ابولحسن پیرنیا با بیان اینکه آفت #کرم_میوه_خوار_خرما در تمام مناطق خرماخیز کشور وجود دارد، اظهار داشت: این آفت از میوه‌های نارس خرما (مرحله کیمری خرما) تغذیه می‌کند.

وی به نحوه خسارت آفت کرم میوه خوار خرما اشاره و تصریح کرد: لارو قسمت‌ انتهایی میوه خرما را سوراخ کرده و خود را به هسته خرما رسانده و از هسته و گوشت تغذیه می‌کند. لارو در ادامه محل دیگری را سوراخ کرده و خارج شده و در نتیجه ارتباط میوه با دم میوه قطع شده و میوه چروک و تغییر رنگ (قرمز تیره) می‌دهد. میوه در نهایت بر روی زمین می ریزد و سبب نابودی محصول خرما می شود. وی اظهار داشت: امسال با توجه به شرایط آب و هوایی خسارت آفت کرم میوه خوار خرما در نخلستان های این منطقه مشهود است.

وی روش‌های مکانیکی و شیمیایی را تنها راه مقابله با آفت کرم میوه خوار خرما دانست و بر رعایت این روش های علمی توسط خرماداران تاکید کرد.

وی جمع‌آوری و انهدام میوه‌های آلوده، انجام هرس دمبرگ و حذف الیاف اطراف تنه، تکریب و هرس به‌موقع برگ، رعایت اصول به باغی مانند جلوگیری از کاشت متراکم درختان خرما، رعایت اصول آبیاری، حذف پاجوش های اضافی، جمع‌آوری بقایای گیاهی و انتقال به خارج از باغ و امحا آن‌ها و کنترل علف‌های هرز را شامل روش مکانیکی دانست.

وی ادامه داد: در برخی از مناطق مانند سیستان و بلوچستان پس‌ از تلقیح خوشه‌های خرما به وسیله الیاف حصیری پوشانده شده و پس‌ از ۳۰ تا ۴۵ روز باز نموده تا حشره بالغ نتواند روی خوشه‌ و میوه خرما تخم‌ریزی کنند.

پیرنیا گفت: روش شیمیایی مقابله با آفت کرم میوه خوار خرما شامل سم پاشی و بهترین زمان سم‌پاشی را در نوبت اول، یک هفته تا ۱۰ روز پس‌ از تلقیح خرما و نوبت دوم چهار تا پنج هفته پس‌ از اولین سم‌پاشی است.

وی سموم مالاتیون EC به نسبت ۲ و نیم تا سه در هزار و هگزافلومورون (کنسالت) EC به نسبت ۶ دهم در هزار را به خرماداران توصیه کرد و گفت:مبارزه شیمیایی نوبت دوم در صورت ریزش بیش از ۲۰ درصد میوه توصیه می شود.

جدیدترین مطالب

دستورالعمل فنی کشت گندم آبی

دستورالعمل فنی کشت گندم آبی

تگ

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اکسیر کشاورزی یزد می باشد.طراحی و پیاده سازی: خدمات وب پرشین مدیا