تماس با ما
اکسیر کشاورزی یزد

آفت کک کلزا در کمین مزارع گلستان

آفت کک کلزا در کمین مزارع گلستان

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان گفت: کک کلزا نام آفتی است که این روز‌ها مزارع کلزا را تهدید می‌کند و اگر کشاورزان مراقبت نکنند موجب بروز خسارت در مزارع کلزا می‌شود.

کیانوش حق نما گفت: این آفت با ضدعفونی کردن بذر کلزا قبل از کشت قابل کنترل بوده، اما امسال سرمای هوا اثر این ضدعفونی و سم پاشی را کاهش داده است.

حق نما ادامه داد: در حال حاضر کلزا در مرحله دو برگی قرار دارد و لازم است کشاورزان هفته‌ای دو نوبت به مزارع خود سرکشی کنند و از سموم مشخص شده برای جلوگیری از این آفت استفاده کنند.

وی با اشاره به علف هرز کلزا گفت: علف هرز کلزا تا زمانی که در مرحله نازک برگی قرار دارد قابلیت کنترل با علف کش را دارد، اما زمانی که وارد مرحله پنجه زنی می‌شود اثر سموم بر روی آن کمتر می‌شود.

حق نما ادامه داد: کیفیت آب مورد استفاده برای ترکیب با سموم و سمپاشی مزارع کلزا از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر آب مورد استفاده گل آلود بوده و دمای نامناسبی داشته باشد اثر سم کم می‌شود. رعایت تناسب بین آب و میزان درصد سم ترکیب شده با آن در کیفیت اثر گذاری سم نقش بسیار مهمی دارد.

او افزود: آب چشمه‌ها و رودخانه‌های گلستان قلیایی است و سموم در آب اسیدی بهتر عمل می‌کنند و کشاورزان لازم است از اصلاح کننده pH استفاده کنند.

حق نما گفت: چنانچه کشاورز سم پاشی را در دمای زیر ۸ درجه سانتی گراد انجام دهد کارایی سم کاهش پیدا می‌کند.

او افزود: استفاده از سمپاش مناسب یکی دیگر از مواردی است که کارایی سمپاشی را افزایش می‌دهد و برای مزارع کلزا بهترین نوع، سمپاش‌های بومدار هستند.

جدیدترین مطالب

دستورالعمل فنی کشت گندم آبی

دستورالعمل فنی کشت گندم آبی

تگ

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اکسیر کشاورزی یزد می باشد.طراحی و پیاده سازی: خدمات وب پرشین مدیا