تماس با ما
اکسیر کشاورزی یزد

موفقیت دانشمندان هسته ای در کاهش خسارت مگس میوه مدیترانه ای

موفقیت دانشمندان هسته ای در کاهش خسارت مگس میوه مدیترانه ای

کاهش میزان خسارت مگس میوه مدیترانه ای به زیر یک درصد با روش عقیم سازی و به کمک تکنولوژی هسته ای

پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در سال دوم اجرای پروژه کنترل مگس میوه مدیترانه ای با استفاده از تلفیق روش هسته‌ای عقیم سازی حشرات یا نابارورسازی (Sterile Insect Technique-SIT) با روش‌های رایج، موفق به کاهش قابل‌توجه خسارات ناشی از این آفت در باغات مرکبات شدند.

رئیس پژوهشکده کشاورزی هسته ایبا اعلام این خبر گفت: کارشناسان سازمان حفظ نباتات با حضور در محل اجرای این پروژه مشترک با بنیاد مستضعفان در بهشهر مازندران (باغ ۴۰ هکتاری)، تأثیر فراوان استفاده از روش هسته‌ای نابارورسازی (SIT) در کاهش قابل‌توجه میزان خسارت ناشی از آفت مگس میوه مدیترانه ای و عدم مشاهده خسارت در سال دوم اجرای این طرح را تا پایان نوبت اول نمونه‌برداری در نیمه اول مهرماه همزمان با رسیدن کامل میوه‌ها، مورد تأیید قرار دادند.

وی با اشاره به نتایج بسیار خوب این طرح در سال اول، افزود: این طرح در سال اول اجرا منجر به کاهش خسارات ناشی از این آفت در باغ ۴۰ هکتاری (نارنگی ژاپنی) از ۱۸/۹ درصد در باغ شاهد به ۰/۲ درصد در باغ تیمار شده با حشرات نابارور شده بود و در سال دوم نیز نتایج درخشان تری حاصل‌شده که موفقیت بسیار ارزشمندی به شمار می‌رود.

وی در پایان گفت: این آفت در نواحی شمال کشور، گاهی تا ۷۰ درصد، کاهش عملکرد باغات را به دنبال داشته و باعث ایجاد خسارت فراوان می‌شود که با تلاش محققان علوم کشاورزی هسته‌ای و به کمک روش SIT توانستیم در دو سال اخیر میزان خسارت را به زیر ۱ درصد برسانیم.

پروژه کنترل مگس میوه مدیترانه‌ای با استفاده از تلفیق روش هسته‌ای نابارورسازی (SIT) با روش‌های رایج از تیرماه سال ۹۹ با همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، بنیاد مستضعفان و شرکت دشت ناز ساری در باغ مرکبات بهشهر آغاز شده و طبق برنامه زمان‌بندی، تیرماه ۱۴۰۲ به پایان می‌رسد.

تکنیک حشرات نابارور، شامل پرورش انبوه حشرات یک گونه خاص آفت، نابارورسازی این حشرات با کمک تکنیک هسته‌ای (پرتو دهی) و رهاسازی حشرات نابارور در محیط طبیعی است. حشرات نر نابارور رهاشده در طبیعت با حشرات ماده جفت‌گیری می‌کنند و بدین ترتیب، جمعیت حشره آفت بدون دخالت هر نوع ماده شیمیایی کاهش یافته و کنترل می‌شود

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اکسیر کشاورزی یزد می باشد.طراحی و پیاده سازی: خدمات وب پرشین مدیا