تماس با ما
اکسیر کشاورزی یزد

آفت پروانه دم قهوه‌ای بلای جان جنگل‌های ارسباران آذربایجان شرقی

آفت پروانه دم قهوه‌ای بلای جان جنگل‌های ارسباران آذربایجان شرقی

آفت پروانه دم قهوه‌ای بلای جان جنگل‌های ارسباران آذربایجان شرقی

جنگل های ارسباران به عنوان بزرگ ترین پهنه جنگلی آذربایجان شرقی با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت در محدوده شهرستان های ورزقان، اهر، کلیبر و خداآفرین قرار دارد.

این پهنه جنگلی از سال 1398 گرفتار مشکل جدید آفت پروانه دم قهوه‌ای شده است که چندین سال است در جنگل‌های کشورمان شایع می‌باشد، ولی امسال به صورت چشمگیری در جنگل‌های ارسباران طغیان کرده و گفته می‌شود از استان اردبیل و جنگل‌های شمال کشور به این پهنه رسیده است. در کنار پروانه دم قهوه ای بلوط، در برخی مناطق از جمله شهرستان کلیبر آفت ابریشم باف ناجور نیز به حالت طغیانی در آمده است.

در شرایطی که مبارزه با آفت پروانه دم قهوه ای و ابریشم باف ناجور در جنگل های ارسباران، سال گذشته به شکل مکانیکی و از بین بردن بخش های آلوده به آفت و به کندی صورت می گرفت، امسال از هواپیمای ویژه محلول پاش برای نابودی این آفت استفاده می شود.

قرارداد محلول پاشی هوایی با آفت کش بیولوژیکی بی. تی که اثرات سوء نسبت به گیاهان و دیگر عناصر اکوسیستم جنگلی ندارد، فی ما بین اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی و شرکت هواپیمایی ویژه امضا شد.

بر طبق گزارش ارسالی به پایگاه خبری گیاه پزشکی ایران، در جنگلهای هیرکانی رودبارک (منطقه حفاظت شده پرور سمنان) نیز متاسفانه بخش زیادی از درختان بلوط درگیر آفت پروانه دم قهوه ای بوده و خشک شده اند. بر طبق این گزارش این آفت بیش از دو سال است که در منطقه بوده و متاسفانه سرعت پیشروی آفت بالاست و با وجود گزارش های متعدد به برخی ارگان‌ها هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اکسیر کشاورزی یزد می باشد.طراحی و پیاده سازی: خدمات وب پرشین مدیا